خشک کردن مواد غذایی و روش های آن

خشک کردن مواد غذایی و روش های آن

آشنایی با نحوه خشک کردن مواد غذایی و روش های آن در وب سایت تخصصی سلامت زندگی، “سالم زیستی”

مقدمه ای بر خشک کردن مواد غذایی

خشک کردن غذا از طریق برداشت رطوبتی که باکتری ، مخمر و کپک به آن نیاز دارد، از غذا محافظت می کند . خشک کردن روشی قدیمی است که برای نگهداری خرما و گوشت بیشتر از ان استفاده می شده است.

 

روش های خشک کردن مواد غذایی

خشک کردن غذا با تکنولوژی پایین

بدین معنی است که غذا را زیر نور خورشید قرار داده و منتظر شوید تا خودش خشک شود.

 

خشک کردن غذا با تکنولوژی بالا

بدان معنی است که غذا را روی نقاله هایی قرار می دهند و از پروانه هایی چرخان برای خشک کردن سریع با دمای پایین زیر فشار وکیوم استفاده می شود.

 

خشک کردن غذا به صورت افشانه ای

این نوع از خشک کردن تکنیکی است که برای خشک کردن مایعات مانند شیر از آن استفاده می شود. در این روش مایع تحت وزش باد قرار می گیرد و به شکل قطرات خیلی کوچک در می آیند و در داخل یک حفره حرارت داده می شوند تا قطرات ریز به پودر تبدیل شوند که می توان آن را با اضافه کردن آب اضافه دوباره مایع کرد. قهوه فوری یک محصول خشک به روش افشانه است . به همین روش می توان چای و انواع نوشیدنی های میوه ای فوری درست کرد.

 

ارزش غذایی مواد غذایی خشک شده

مجاورت با هوا و حرارت ویتامین C غذا را کاهش می دهد. بنابراین غذاهای خشک شده ویتامین C کمتری دارند تا غذاهای تازه. اگرچه خشک کردن مواد غذایی مقداری از ویتامین C را تخریب می کند و کالری را بیشتر ولی فیبر غذایی ، ویتامین و مواد معدنی مقاوم به هوا را در فضای کوچکتر فشرده می شوند. در نتیجه غذای خشک شده اغلب امتیاز تغذیه بیشتری از غذای تازه با وزن مشابه می گیرد.

 

خشک کردن مواد غذایی و آلرژی

بسیاری از میوه جات حاوی آنزیمی به نام پلی فنل اکسیداز هستند که بافت میوه را زمانی که در مجاورت هوا قرار می گیرد ، تیره می کند. برای جلوگیری از تیره شده میوه حین خشک شدن ، ترکیبات گوگردی به نام سولفیت به میوه جات می زنند که می تواند واکنش های آلرژیک شدیدی را در افراد به وجود آورد. پس در زمان استفاده از میوه های خشک باید از نحوه خشک کردن آنها اطمینان داشت.

Tags:
اولین نفری باشید که نظرتان را ثبت می کنید

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

ارتباط با ما

لطفا نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را برای ما ارسال کنید.

درحال ارسال
کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت ویرا نوآوران آنیل می باشد.

وارد شوید

یا    

اطلاعات خود را فراموش کرده اید؟

Create Account

رفتن به نوارابزار